Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania
Każdy garaż, niezależnie od tego, czy jest obiektem wolnostojącym, czy wkomponowanym w budynek jedno- albo wielorodzinny czy użytkowy powinien być wyposażony w bramę. Będzie ona nie tylko chroniła wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi czy zabrudzeniami, ale też da gwarancję, że nikt nieuprawniony nie dostanie się do środka. Z punktu widzenia użytkownika bramy garażowej duże znaczenie ma sposób jej otwierania, ponieważ nie każdy system będzie się sprawdzał w każdym zastosowaniu. Przekonajmy się, jakie są możliwe rozwiązania i zobaczmy, które z nich okazują się najbardziej użyteczne.
Jakie bramy są stosowane najczęściej?
Tradycyjne bramy, które jeszcze do niedawna były najczęściej montowane w niemal wszystkich garażach to klasyczne konstrukcje rozwierane, gdzie skrzydła są osadzane na zawiasach przytwierdzanych do ościeżnicy. Bramy tego typu wyróżniały się prostą konstrukcją, jednak wymagały sporej przestrzeni przed budynkiem. Nowocześniejsze alternatywy to popularne bramy uchylne. W tym przypadku skrzydło stanowiące całość jest unoszone ku górze, przejeżdżając po specjalnym stelażu zamontowanym w środku pomieszczenia. Dobrze wyważona brama tego typu łatwo się otwiera, a specjalne sprężyny zabezpieczają skrzydło przed opadnięciem. Innym rozwiązaniem, które również wymaga umieszczanego wewnątrz garażu stelaża, są bramy segmentowe. Przy tej konstrukcji skrzydło załamuje się jednak podczas podnoszenia i przemieszcza się po łuku, również chowając się pod sufitem. Na innej zasadzie działają cieszące się rosnącym powodzeniem bramy rolowane. Tu skrzydło składa się z wielu lamelek, które są nawijane na specjalny bęben ukryty w kasecie montowanej na nadprożu wewnątrz albo na zewnątrz garażu.
Które skrzydło okaże się najlepsze?
Wybór odpowiedniej bramy zależy od preferencji użytkownika oraz możliwości zmieszczenia potrzebnego do jej działania mechanizmu. Warto pamiętać, że do współcześnie produkowanych modeli można znaleźć napędy elektryczne, za sprawą których otwieranie i zamykanie staje się szybsze, łatwiejsze i bardziej bezpieczne.